Motor pochází ze Scorpia z roku 1986, původně to byla EFI stříkačka. Hlavy již mají tvrzená sedla. Celkově byl motor ve velmi zachovalém stavu, ale i přesto jsem ho rozebral. (To bych nebyl ve svý kůži, kdybych všechno nerozebral :-).
Blok byl v Motoreně vylouhován v dekarbonizační lázni a byl na něm proveden výbrus +0.50 mm. Tím se u tak již značně "pod-čtvercového" motoru tato hodnota ještě nepatrně zvětšila a nyní při celkovém objemu 2822 má motor vrtání 93.5 mm na zdvih 68.5 mm.
Po výbrusu a po dekarbonizační lázni byl blok již celkem čistý. Jen jsem dočistil některá místa. Pak jsem pořadně vyčistil všechny olejové mazací kanálky malými štětkami na čistění zbraní a profoukal je kompresorem. Nakonec jsem kompresorem profoukal také všechny vnitřní dutiny a zákoutí motoru, tak aby v nich nezůstaly žádné sebemenší zbytky po obrábění.
Následovalo odmaštění a nastříkání bloku. Blok jsem nastříkal antikorozní zinkovou barvou odolnou vůči teplotám (až 600 stupňů). Chtěl sem zachovat co nejvíce původní odstín originálního nástřiku motoru (tmavě šedá), ale nakonec se mi podařilo sehnat jen světlejší šedou s požadovanými vlastnostmi.
Klikovou hřídel nebylo třeba brousit, je ve výborném stavu. Jen jsem ji dokonale vyčistil. Nejdříve jsem ji zbavil v chemické lázni za neustálého drbání kartáčem s plastovými štětinami starého oleje a dehtu (moc ho tam naštestí nebylo; motor byl celou dobu provozován na kvalitni olej), poté jsem pročistil všechny olejové kanálky, dále opláchnul pod teplou tekoucí vodou, ihned vysušil a ošetřil nástřikem WD40. Stejný postup následoval pro víka ložisek a šrouby vík. Když bylo vše čisté, nainstaloval jsem klikovou hřídel do klikové skříně. Hlavní ložiska jsem použil od firmy AE - Federal Mogul UK.
Oříškem bylo rozebraní sestavy píst, pístní čep a ojnice. Vzhledem k tomu, že Ford používá v této sestavě pevné lisované spojení (pístní čep je v ojnici s přesahem), jsou domácí práce velmi zkomplikované. Rozebrání bez lisu je prakticky nemožné. Po půldenním pokusu toto rozebrat, jsem raději vyhledal nejbližší dílnu s lisem, kde za 15 minut bylo hotovo. I tak během lisování došlo k prasknutí jednoho starého pístu. Samotné ojnice jsem dokonale vyčistil. Když jsem měl již ve škopku rozdělou čistící lázeň, vyčistil jsem také některé další části motoru.
Po zkušenostech s rozebíráním pístů a ojnic jsem instalaci nových pístů na ojnice raději svěřil firmě Motorena a.s. Nalisování by asi po nahřátí ojnic a podchlazení pístních čepů nebylo snad tak složité, ale úkon je třeba udělat co nejrychleji, nejpřesněji a bez sebemenšího poškození pístů. Speciální dílna je vybavena přípravky, které zajistí přesnou polohu a uchycení ojnice a pístu během lisování, navíc zde pracují lidé, kteří s tím už mají nějakou zkušenost. Výbrusové písty +0.50 mm jsem použil od firmy AE - Federal Mogul.
Dalším krokem byla instalace nových pístů do bloku. Ke stlačení pístních kroužků a pro snažší nasazení pístů do válců jsem použil stlačovač pístních kroužků, který velmi usnadní práci. Podle očíslování ojnic a šipek na pístech jsem umístil ojnice s písty na své místo a natočené správným směrem. Vložil jsem ojniční ložiska, víka ložisek a dotáhnul na předepsaný moment. Ojniční ložiska jsem použil od firmy Glyco - Federal Mogul.
Vodní pumpa u novější stříkačkové verze motoru 2.8V6 ze Scorpia ma jiný tvar v pravé dolní části kolem termostatu a navíc tato novější vodní pumpa má o poznání delší náhon k vrtuli (vrtule je blíže k chladiči). Tedy hlavně z tohoto důvodu, ale také z důvodu přizpůsobení vzhledu ke starším motorům V6 jsem sehnal a použil starší typ předních prsou na které pasuje starší typ vodní pumpy. Přední prsa jsem nechal opískovat a nastříkal jsem je stejnou barvou jako blok. Vodní pumpu jsem použil novou hliníkovou z druhovýroby, původní originální od Forda byla litinová.
Před instalací prsou jsem do bloku ještě vložil vačku a ozubené kolo na vačku a vše jsem dotáhl na předepsaný moment. Vačku jsem použil sériovou ze stříkačkové verze motoru 2.8V6, která by dle dokumentace měla mít 276° pro sací ventily a 278° pro výfukové ventily. Před montáží jsem samozřejmě vačku porádně vyčistil od starého oleje, jinak byla zcela bezchybná.
Po montáži prsou následovala montáž olejového čerpadla a pak olejové vany. Olejovou vanu jsem použil ze starší verze V6 motoru. Zde nebylo důvodem to, že bych chtěl zachovat zcela původní vzhled starších motorů, ale to, že novější olejová vana ze Scorpia je dělaná na gumové těsnění a já měl již koupenou sadu těsnění na celý motor kde bylo těsnění pod vanu korkové. Korkové těsnění však nelze na novější typ vany použít. Novější typ vany počítá s gumovým těsněním, které má v sobě navíc další díry a je vyšší. Možná, že i lépe těsní, ale já měl již to korkové. Olejovou vanu jsem nechal zvenku opískovat a nastříkal černou barvou. Zevnitř jsem jí pořádne vymyl a vypláchnul, až byla jako zrcadlo.
Původní spodní 4 řadou Scorpio řemenici co byla na motoru jsem vyměnil za starší jednořadou verzi. Jednořadou řemenici jsem nechal pro jistotu vyvážit, protože byla na jednom místě lehce uštíplá a už se mi nechtělo schánět další jinou - jednořadých řemenic na 2.8 V6 motor zase tak moc není a jednořadé řemenice z 2.0 a 2.3 V6 nepasují - mají menší průměr otvoru pro kliku.
A přišla řada na hlavy. Obě hlavy jsem nejdříve kompletně rozebral. Všechny části hlav a hlavy samotné jsem pořádně vyčistil. Zde se naštěstí opět kladně projevil předešlý provoz na kvalitní olej. Prakticky žádný dehet na jednotlivých dílech. Ani karbonu ve spalovací části hlav a na ventilech nebylo mnoho. Ani žádné znatelné opotřebení ventilového rozvodu. Dokonale umyté a odstrojené hlavy jsem odnesl do speciální dílny na brusku, kde došlo ke snížení hlav o 0.2 mm - prakticky jen k zarovnání dosedacích ploch do roviny. Pak jsem nakoupil brusnou pastu na ventily a tyčku na zabrušování ventilů a zabrousil jednotlivé ventily do sedel. Každý do svého. Po zabroušení ventilů jsem odzkoušel jejich těsnost a když bylo vše v pořádku, tak jsem ještě jednou vysprchoval obě hlavy pod tekoucí vodou a zbavil je tak zbytků po obrábění, zbytků brusné pasty atd. Po osušení jsem hlavy odmastil a nastříkal stejnou barvou jako blok.
Když byla barva na hlavách zcela zaschlá, nainstaloval jsem pomocí přípravku na stlačení ventilových pružin (Made By Marian - díky) ventily na své místo do hlav. Pak jsem hlavy spolu s těsněním nasadil na blok motoru a dotáhl podle předepsaného postupu na předepsaný utahovací moment. Předtím jsem ještě vložil do bloku zdvihátka, protože po nasazení hlav to již není možné.
Dalším krokem byla instalace sacího potrubí. Jak jsem psal již výše, sání jsem nechal jemně opískovat a poté jsem ho nastříkal bezbarvým lakem. Vložil jsem těsnění pod sání, na něj samotné sání a utáhl podle předepsaného postupu na předepsaný moment. Pak jsem ještě na sání přišrouboval hlíníkové koleno na rozvod vody.
Nakonec přišla řada na montáž ventilových rozvodů, které jsem ještě předtím celé rozebral a důkladně vyčistil.
Prakticky na závěr jsem nechal ještě jemně opískovat hliníková víka ventilových rozvodů a nastříkal jsem je bezbarvým lakem. To samé jsem udělal s držákem alternátoru. Hodlám použít starší celohliníkový typ držáku alternátoru (dával se hlavně na V6 motory staršího data výroby, cca do roku 1973 - viz foto). Tento jednodílný hlíníkový typ držáku se mi libí víc než pozdější dvoudílný litinový a navíc je i o něco málo lehčí (opravdu jsem to vážil :-). Bohužel, až po opískování jsem si všiml, že přední oko u držáku bylo někdy dříve vařeno. Držáky motoru jsem nechal také opískovat a nastříkal je.
Nejhorší však mělo teprve přijít. Jak odtáhnout celolitinový motor ze sklepa před barák do garáže. Nakonec to šlo lépe než jsem si představoval, ve dvou lidech jsme natáhli popruhy (staré pásy z auta :-) přes ramena, motor na ně zavěsili a odnesli ho. Třetí člověk motor udržoval v klidu, aby se moc nehoupal. Ale i tak ... záda mě po tom bolela asi týden. Kurna kolik ten motor může vážit ??
V garáži jsem dokončil některé další drobnosti jako přišroubovat setrvačník, přišroubovat výfukové parohy, naklepnout zezadu do kliky vodíci ložisko pro převodovku a podobně.
Motor bude krmit karburátor Weber 38 DGAS, původně z motoru 3.0 V6 Essex. Mám i Solex 38 EEIT, který na tyto motory montoval původně Ford, ale dám přednost Weberu. Uvidíme jak se osvědčí.